Familjebehandling vid ätstörningar | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2024
- Författare: Ulf Wallin, Karin Wallin, Petter Næsje, Raymond Valdes
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
För att på rätt sätt kunna bedriva familjebehandling vid ätstörningar krävs att man har god kunskap om tillstånden. I boken ges en beskrivning av de olika tillstånd där familjebehandling är en rekommenderad behandling, och vilka övriga behandlingsinsatser som kan vara aktuella.
Familjebehandling vid ätstörning riktar sig i första hand till dem som i sitt arbete träffar patienter med ätstörning och deras familjer, men också till dem som vill veta mer om familjebaserad behandling. Den familjebehandling som beskrivs i boken är tillämpbar även vid andra tillstånd. Boken är ett nordiskt samarbete och vänder sig därmed även till övriga nordiska länder.
Om denna bok
Familjebehandling vid ätstörningar av Ulf Wallin, Karin Wallin, Petter Næsje och Raymond Valdes är en Häftad bok med 306 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2024 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Familjebehandling vid ätstörningar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation