Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Manlighet i fokus: - en bok om manliga pedagoger, pojkar och maskulinitetsskapande i förskola och skola | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2005
- Författare: Marie Nordberg (red.)
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Läs mer
Hur är det med pojkarna då? Medierna rapporterar om att pojkar presterar sämre än flickor i skolan. Pojkar upplevs som oroligare och mer krävande än flickor. Samtidigt finns en viss oro i debatten för att pojkar och det manliga ska marginaliseras genom övervikten av kvinnlig personal. Trots den livliga diskussionen har det hittills saknats svensk litteratur som mer specifikt behandlar maskulinitetsskapandet i förskola och skola.
Om författarna
Marie Nordberg är fil.dr i etnologi, Göteborgs universitet. Robert W Connell är professor vid University of Sydney. Steen Baagøe Nielsen är adjunkt i pedagogik och historia vid Roskilde Universitetscenter. Anette Hellman är doktorand vid Institutionen för pedagogik och didaktik vid Göteborgs universitet. Håkan Larsson är docent i pedagogik och verksam vid lärarutbildningen och Idrottshögskolan i Stockholm. Kajsa Svaleryd är förskollärare och projektledare för Jämrum. Margareta Havung är universitetslektor och chef vid Lärarutbildningscentrum på Högskolan i Kalmar.
Om denna bok
Manlighet i fokus: - en bok om manliga pedagoger, pojkar och maskulinitetsskapande i förskola och skola av Marie Nordberg (red.) är en Häftad bok med 208 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2005 av Liber AB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Manlighet i fokus: - en bok om manliga pedagoger, pojkar och maskulinitetsskapande i förskola och skola begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 62% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 116 kr medan nya kostar 303 kr – en besparing på 187 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Karlstads universitet: LPGF06
Produktinformation