Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Feministisk teori i rörliga bilder | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2005
- Författare: Katharina Tollin, Maria Törnqvist
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Ny säljare
Beskrivning
I boken presenteras fem samtida feministiska perspektiv genom deras möten med var sin film. Med hjälp av detaljerade nedslag i filmerna introduceras centrala begrepp och poänger. I fokus står politik, makt, frihet och kunskap.
Läs mer
Liberalfeminism gestaltas genom Tjejen som gjorde lumpen, radikalfeminism får möta Thelma & Louise, Purpurfärgen presenterar feministiska postkoloniala teoretiker, Donna Haraway får liv genom Matrix och Judith Butler illustreras med Mitt liv i rosa. Att leva sig in i teori genom de olika huvudpersonernas dilemman ger läsaren möjlighet till en mer djuplodande förståelse av feministisk teori.
Om författarna
Katharina Tollin och Maria Törnqvist är doktorander och verksamma som lärare i statsvetenskap respektive sociologi vid Stockholms universitet.
Om denna bok
Feministisk teori i rörliga bilder av Katharina Tollin och Maria Törnqvist är en Häftad bok med 180 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2005 av Liber AB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Feministisk teori i rörliga bilder begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 74% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 65 kr medan nya kostar 249 kr – en besparing på 184 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 5 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Produktinformation