Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Sju svenskar | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2007
- Författare: Marianne Mathlein
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Sju svenskar innehåller intervjuer med människor som lever och arbetar i Sverige. Till varje text hör ordförklaringar, instuderingsfrågor, ordkunskaps- och ordbildningsövningar, hörövningar, uttalsövningar samt uppgifter för muntliga presentationer. En cd-rom med inspelade texter och interaktiva övningar medföljer.
Läs mer
Sju svenskar vänder sig till studerande som läser svenska, svenska som andraspråk och samhällskunskap på gymnasieskolan, grundskolans senare del, komvux, grundläggande vux och SFI. Boken skapar möjlighet för den studerande att utöka sitt ordförråd och förbättra sin hörförståelse. På cd:n som finns sampackad med varje bok kan man lyssna till intervjuer med de sju personerna, samt träna uttal, ordkunskap, ordföljd, ordbildning, ordklasser, definitioner, läsförståelse, diktamen och hörförståelse. Facit (pdf) laddas ned från produktlistan, se föregående sida.
Sju svenskar har tidigare utgivits på Marianne Mathleins förlag.
Om författarna
Författarpresentation >> (pdf)
Om denna bok
Sju svenskar av Marianne Mathlein är en Häftad bok med 64 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2007 av Liber AB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Sju svenskar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 42% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 216 kr medan nya kostar 374 kr – en besparing på 158 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Umeå universitet: 1SV041
Produktinformation