Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Ett delat samhälle : makt, intersektionalitet och social skiktning | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2010
- Författare: Christofer Edling
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Fler utgåvor
Beskrivning
Sociologin har ända sedan ämnets grundande sysslat med samma problemställning: Hur ska vi förstå samhällets sociala ojämlikhet och hur påverkar den människors livschanser? Men trots denna gemensamma kärna, finns det inom sociologin en mångfald av teoretiska perspektiv, metodologiska ansatser och olika sätt att se samhället. I denna antologi visar författarna att sociologins pluralism inte ska ses som en svaghet, utan snarare som en tillgång som berikar ämnet. De vill ge en inblick i sociologins djup och bredd - och på så sätt inspirera till fortsatt sociologiskt tänkande!
Läs mer
I boken tar några av Sveriges främsta sociologer på ett lättillgängligt sätt upp olika sociala skiktningsprinciper:
- Klass: Stefan Svallfors
- Kön: Marie Evertsson
- Etnicitet: Ove Sernhede
- Sexualitet: Alexandra Bogren
- Ålder: Magnus Karlsson
- Intersektionalitet: Göran Ahrne
Om författarna
Bokens redaktörer och författare till inledningskapitlet är Christofer Edling, professor i sociologi vid Jacobs University i Bremen, och Fredrik Liljeros, docent i sociologi vid Stockholms universitet.
Produktinformation