Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Ledarskap | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2010
- Författare: Mats Alvesson, Stefan Sveningsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Vem är det som ska utöva ledarskap? Är ledarskap inte också en fråga om ömsesidighet, där rollen som efterföljare är betydelsefull för vilken typ av ledarskapsrelation som utvecklas? Vilken betydelse har sammanhanget och karaktären på organisationskulturen för vilket ledarskap som är mest effektivt? Detta är några av de frågor som berörs i boken Ledarskap.
Läs mer
BeGreppbart är en serie introducerande böcker i samhällsvetenskap. Varje bok behandlar ett centralt begrepp och adderar en pusselbit till vår förståelse av samhället. Utforskande. Fokuserat. Dynamiskt. Greppbar kunskap i ett nötskal. Helt enkelt.
Om författarna
Stefan Sveningsson är docent i företagsekonomi vid Ekonomihögskolan, Lunds universitet. Mats Alvesson är professor i företagsekonomi vid Ekonomihögskolan, Lunds universitet.
Recensioner
Det här är en bok som problematiserar och bråkar med sådant som vi tar för givet om ledarskap. /.../ Boken är byggd på en gedigen forskningsbas och blir varken tråkig eller krånglig att läsa. Slutbetyget blir högt och jag rekommenderar er verkligen några timmar tillsammans med denna bok.
Andreas Wallo, fil. dr. Universitetslektor i Pedagogik, Linköpings universitet, Personal och ledarskap, nr 12 2010
Produktinformation