Matematik M 1c | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2012
- Författare: Martin Holmström, Eva Smedhamre, Jonas Sjunnesson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Beskrivning
M-serien är en matematikserie för gymnasieskolan som täcker samtliga gymnasieprogram. Den passar även även för vuxenutbildning och basår.
Läs mer
M-serien har tre spår:
- 1a och 2a för yrkesprogram
- 1b, 2b, och 3b för samhällsvetenskaps- och ekonomiprogram samt estetiska och humanistiska program
- 1c, 2c, 3c, 4 och 5 för naturvetenskaps- och teknikprogram.
Martin Holmström, Eva Smedhamre och Jonas Sjunnesson har tillsammans med Liber utvecklat en heltäckande matematikserie för gymnasieskolan och vuxenutbildningen. I enlighet med den nya ämnesplanen är M-seriens böcker specialanpassade för respektive ingång.
M1a, M2a
Böckerna riktar sig till yrkesprogrammen men passar även för vuxenutbildning. Framställningen är tydlig och språket enkelt. Matematiska begrepp förklaras på ett lättfattligt sätt och ofta med praktisk anknytning. Många lösta typexempel, tester och repetitioner gör matematiken begriplig.
M1a innehåller gott om uppgifter för färdighetsträning. Dessa är indelade i två nivåer vilket gör det lätt att individualisera. De särskilda uppgifterna "Kommunicera" och "Upptäck och visa" underlättar diskussion och kommunicerande kring matematiken. Fördjupningsavsnitt finns samlade längst bak i boken. M1a ger en god matematisk grund för framtida yrkesliv.
M1b, M2b, M3b
Böckerna riktar sig till samhällsvetenskaps- och ekonomiprogrammet samt till estetiska och humanistiska program. De passar även för vuxenutbildning.
I likhet med övriga böcker i M-serien innehåller böckerna gott om uppgifter för färdighetsträning. Dessa är indelade i tre nivåer vilket gör det lätt att individualisera. Nya begrepp förklaras på ett enkelt sätt och många lösta typexempel, tester och repetitioner bidrar till att ge en ökad förståelse för det aktuella avsnittet. Fördjupningsavsnitt samt inspirerande utmaningar är invävda i kapitlen. De särskilda uppgifterna "Kommunicera" och "Upptäck och visa" stimulerar till diskussion och aktivitet. Böckerna ger en god grund för fortsatta studier.
M1c, M2c, M3c, M4, M5
Böckerna är specialanpassade för naturvetenskaps- och teknikprogrammen. De passar även för vuxenutbildning och basår.
Böckerna ger de elever som vill möjlighet att tränga djupare in i förklaringar till olika matematiska samband. Uppgiftsdelen är indelad i tre nivåer vilket underlättar individualisering. Stor vikt har lagts vid att ämnesplanens förmågor ska tränas även i de enklare uppgifterna. De särskilda uppgifterna "Kommunicera" och "Upptäck och visa" stimulerar till diskussion och aktivitet. Digitala verktyg lyfts fram som ett viktigt redskap. Böckerna ger en god grund för fortsatta studier på matematikintensiva utbildningar på högskolan.
Utmärkande för M-serien
- Speciellt utvecklad för GY 2011
- Tre spår, inklusive NT
- Gott om uppgifter för färdighetsträning
- Nivåindelade uppgifter
- Kommunicera-uppgifter
- Upptäck och visa-uppgifter
- Kapitelprov
- Blandade uppgifter
- Genomsyrad av ämnesplanens syften och förmågor.
- Ett läromedel som fungerar i klassrummet!
M-serien lärarmaterial (nedladdningsbar)
Främst kapitelprov med bedömningsanvisningar enligt Skolverkets modell. Men även förslag på diagnos och tidsplaner samt ledtrådar till fördjupningar och utmaningar.
I materialet ingår även extra NOG-uppgifter samt svar till aktiviteter, digitala rutor och upptäck och visa.
Om författarna
Martin Holmström - har verkat som gymnasielärare i matematik, fysik och naturkunskap. Han har över 30 års erfarenhet som läromedelsförfattare. Martin leder mycket uppskattade fortbildningsdagar om hur du på ett konkret sätt i klassrummet kan stimulera intresset för matematik.
Eva Smedhamre - har verkat som gymnasielärare i matematik, fysik och filosofi och författat läromedel lika länge som Martin. Eva värnar om att ett läromedel ska vara lika enkelt att använda för läraren som för eleven.
Jonas Sjunnesson - verkar som gymnasielärare i matematik och fysik i Skellefteå. Jonas har flera års erfarenhet av att konstruera uppgifter till de nationella ämnesproven i matematik.
Lars Jakobsson - har verkat inom lärarutbildning i matematik och fysik. Han har även mångårig erfarenhet som läromedelsförfattare och gymnasielärare.
Klas Nilson - är lektor i fysik vid Polhemsskolan i Lund. Han är även aktiv läromedelförfattare i fysik och har erfarenhet av att konstruera uppgifter till de nationella ämnesproven.
Recensioner
Utdrag ur Hans Svenssons recension av M2a i Bibliotekstjänst, Häftepos 13108233:
Också denna [M2a] är väl anpassad till kursplanen, pedagogisk, lättläst och tillförlitlig. Särskilt berömvärd är författarnas förmåga att ge konkreta exempel som visar på nyttan med abstraktioner. Jämfört med äldre matematikböcker för yrkesprogrammen är denna mycket mer stimulerande ... Många illustrationer och lösta typexempel hjälper till att öka förståelsen.
Om denna bok
Matematik M 1c av Martin Holmström, Eva Smedhamre och Jonas Sjunnesson är en Häftad bok med 316 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2012 av Liber AB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Matematik M 1c begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 31% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 453 kr medan nya kostar 660 kr – en besparing på 207 kr. Alla begagnade böcker granskas för kvalitet och du får samma snabba leverans oavsett om du väljer ny eller begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Göteborgs universitet: k0mvux
Boken är särskilt populär inom Matematik & statistik-programmen.
Produktinformation
Används bl.a. i följande kurser
Hur man citerar Matematik M 1c av Martin Holmström, Eva Smedhamre och Jonas Sjunnesson
Klicka på -knappen för att kopiera citatet till urklipp. Kom ihåg att alltid dubbelkolla dina referenser.
Harvard
APA (7:e upplagan)
MLA
Vancouver
IEEE
Behöver du hjälp med referenser?
Dessa citat genereras automatiskt från bokens metadata. Kontrollera alltid att informationen är korrekt innan du använder den i ditt arbete.