Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Läs mer här
Toyota Kata : lärande ledarskap, varje dag | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2013
- Författare: Mike Rother
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Toppsäljare
Verifierad säljare
Beskrivning
Läs mer
Sagt om boken
”Toyota Kata är den första bok jag läst som beskriver tillämpningen av Lean på rätt sätt, dvs. hur man får människorna i en organisation att växa. En av svårigheterna med införandet av Lean är att förstå på vilket sätt ledarna måste agera – Toyota Kata beskriver detta på ett pedagogiskt och begripligt sätt.” - Gert Frick, Vice President Global SPS Office, Scania
”Då och då kommer det ut en ny Lean-bok som verkligen ger läsaren en aha-upplevelse och knuffar förståelsen ett distinkt steg framåt. För mig var Toyota Kata en sådan bok. Den beskriver en mycket tilltalande kombination: en experimentell och utmaningsdriven förbättringsmetodik kompletterat med en handfast coachstruktur.” - Magnus Lord, leg läk, civ ing., civ ek.
”I en sjukvård som dag för dag blir alltmer resurskrävande och komplex kommer praktisk lärande och ledarskapsmetodik, som i boken Toyota Kata, vara mycket viktig. Genom beskrivningar av Förbättrings- och CoachningsKATA förstår vi hur detta går till på Toyota. Vi har mycket att lära av dem.” - Jonas Leo, överläkare/kirurg/förbättringscoach, Capio S:t Görans Sjukhus
Om författarna
Mike Rother är ingenjör, forskare, lärare och föredragshållare inom ämnen som management, ledarskap samt förbättrings- och förändringsarbete. Han har varit knuten till University of Michigan, the Industrial Technology Institute, Fraunhoferinstitutet och Dortmunds tekniska universitet. Rothers arbete har lett honom till ett stort antal företag runtom i världen, där han samarbetar med andra för att testa idéer och dela med sig av sina kunskaper. Han har tidigare skrivit Learning to See (1997; med John Shook), Training to See (2000; med John Shook) samt Creating Continuous Flow (2001; med Rick Harris). Mike Rother bor i Ann Arbor, USA.
Recensioner
"[…] Rother beskriver modellerna på ett pedagogiskt och överskådligt sätt och boken avslutas med ett gediget appendix över processanalysen som utgör en viktig del i Toyotas ledarskapsmodell. Han går även igenom de traditionella ledarskapsmodellerna och visar varför de inte fungerar i praktiken. Syftet är att ge läsaren förståelse för hur Toyota lyckats uppnå kontinuerlig förbättring och därmed även ge dig som ledare pragmatiska råd att ta med in i den egna verksamheten." BTJ häfte 13123216 Lektör Louise Sverud
Om denna bok
Toyota Kata : lärande ledarskap, varje dag av Mike Rother är en Danskt band bok med 331 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2013 av Liber AB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Toyota Kata : lärande ledarskap, varje dag begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 18% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 452 kr medan nya kostar 551 kr – en besparing på 99 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation