Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Kommunikation på arbetsplatsen - Chefen, medarbetaren, gruppen | 2:a upplagan
- Kartonnage, Svenska, 1994
- Författare: Anders Engquist
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 2-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Toppsäljare
Verifierad säljare
Beskrivning
Kommunikation på arbetsplatsen vänder sig främst till dem som leder andra människor, det må vara inom privata företag eller offentlig förvaltning. Förutom att den beskriver principer för utvecklande kommunikation, visar den också vad som kan inträffa, då människor möts på en arbetsplats.
1993 fick boken hedersomnämnande i "årets PA-bok" med motiveringen:
"En insiktsskapande bok om människors samtal. Teoretiskt väl underbyggd med en klart uttalad praktisk inriktning. Författaren kommunicerar på ett enkelt och självklart språk om det som är allt annat än enkelt och självklart."
Tidningen Personal skriver samma år: "Denna bok är ett fyrverkeri! En bok fylld av idéer, tankar, kunskaper, erfarenheter, teorier, synpunkter och ifrågasättanden. Styrkan i boken är författarens teoretiska förankring i kombination med stor praktisk erfarenhet. Om du tänkt dig att under året läsa endast en fackbok bör denna vara en stark kandidat!"
Produktinformation