Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Forum Samhällskunskap 123 | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2011
- Författare: Lars Nohagen, Krister Brolin
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Fler utgåvor
Beskrivning
Forum 123 är skriven för gymnasiekurserna samhällskunskap 1b, 2 och 3. Till boken finns en webbaserad lärarhandledning som kostnadsfritt nås via Sanoma Utbildnings webbplats. Boken uppdateras kontinuerligt vid varje tryckning. Förutom ett välstrukturerat faktainnehåll, med tydliga modeller som visar hur olika samhällsfenomen hänger ihop, möter läsaren samhällsvetenskapliga teorier i anslutning till den förklarande texten. Boken inleds med ett kapitel som ger en överblick över samhällsvetenskaplig teori. Avslutningsvis finns ett utförligt metodkapitel. Forum 123 ger en stabil grund för att nå de höga vetenskapliga ambitionerna för samhällskunskapskurserna enligt ämnesplanen.
Om denna bok
Forum Samhällskunskap 123 av Lars Nohagen och Krister Brolin är en Häftad bok med 623 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2011 av Sanoma utbildning.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Forum Samhällskunskap 123 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 73% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 133 kr medan nya kostar 491 kr – en besparing på 358 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation