Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
I djävulens sällskap | 0:e upplagan
- Pocket, Svenska, 2008
- Författare: Peter Robinson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
En rullstolsburen kvinna hittas mördad vid havet och Annie Cabbot kopplas in på fallet.
Samtidigt i Eastvale upptäcks en ung flicka, Haley Daniels, våldtagen och dödad i de mörka gränderna i the Maze. Överkommissarie Banks och hans team börjar nysta upp en härva och hittar snabbt ett flertal misstänkta medan Cabbot kör fast direkt – tills hon får ett genombrott som leder utredningen i en chockerande riktning.
Nu måste Cabbot och Banks lägga sitt trassliga privatliv åt sidan för att med gemensamma krafter hitta mördaren. Utredningen av Haley Daniels död går irriterande långsamt och ytterligare ett mord lamslår Banks team, men när pusselbitarna börjar falla på plats inser Banks att det kanske redan är för sent att rädda nästa offer.
I djävulens sällskap är del 17 i serien om överkommissarie Alan Banks.
Om denna bok
I djävulens sällskap av Peter Robinson är en Pocket bok med 425 sidor på Svenska. Den utgavs 2008 av Månpocket.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp I djävulens sällskap begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 99% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 111 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 13,317 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation