Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Liberalernas stad : fattigvård och kulturdonationer i artonhundratalets Göteborg | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2009
- Författare: Jan Christensen
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Jan Christensen undersöker i denna bok är hur social Göteborgsliberalismen egentlig var. Vilket inflytande hade Manchesterliberalismen, som var allt annat än social, och hur representativ var den socialliberala Handelstidningen för Göteborgsliberalismen? Vad som bland annat lyfts fram är kontrasten mellan social svångremspolitik och generösa kultursatsningar.
Om denna bok
Liberalernas stad : fattigvård och kulturdonationer i artonhundratalets Göteborg av Jan Christensen är en Inbunden bok med 339 sidor på Svenska. Den utgavs 2009 av Bokförlaget Daidalos.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Liberalernas stad : fattigvård och kulturdonationer i artonhundratalets Göteborg begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation