Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Systemteori i praktiken : konsten att lösa problem och nå resultat | 3:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2008
- Författare: Oscar Öquist
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Fler utgåvor
Beskrivning
Med systemteorins syn på världen utgår allt från helheten, där individer och organisationer ses i sitt sammanhang ? som system. Då öppnar sig nya infallsvinklar och handlings alternativ. Systemteori i praktiken hjälper läsaren att finna lösningar som fokuserar på grundorsakerna till problem snarare än de symtom problemet ger upphov till.
I boken presenteras en rad effektiva nycklar för att åstadkomma förändring och leda organisationer framåt. Fokus ligger inom verksamheterna skola, vård och socialt arbete, men boken är även användbar för ledare och medarbetare i andra organisationer och företag.
Detta är en tredje, mycket omarbetad upplaga av denna populära bok.
Om denna bok
Systemteori i praktiken : konsten att lösa problem och nå resultat av Oscar Öquist är en Häftad bok med 136 sidor på Svenska. Detta är den 3:e upplagan som utgavs 2008 av Gothia Kompetens.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Systemteori i praktiken : konsten att lösa problem och nå resultat begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 59% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 106 kr medan nya kostar 258 kr – en besparing på 152 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation