Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Ju : Ifrågasatta självklarheter om svenskan, engelskan och alla andra språk i Sverige | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2004
- Författare: Olle Josephson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 2-3 vardagar
Fler utgåvor
Beskrivning
"Ju" säger man när man tar något för självklart. Oftast tar vi språket för självklart: i Sverige talar ju alla svenska, och vi vet ju hur det låter. Men riktigt så enkelt är det inte. Vilka språk dominerar egentligen i samhället? Hur talas och skrivs de?
Ett språks utveckling, tillstånd och status i samhället avgörs av ett ständigt pågående kraftspel mellan samhällsförändringar, politisk makt och språkbrukarna själva. Det är detta som har lett fram till den svenska som talas och skrivs idag, och det är detta som avgör hur det kommer att bli i framtiden. Kommer engelskan att ersätta svenskan? Ska nya dialekter få växa fram? Och vad kommer att anses vara rätt och fel?
I Ju beskrivs detta kraftspel, från 1900-talets början fram till idag, från stavningsstrider och dialektjakter till Expressensvenska och mångspråkighet . Men författaren blickar även in i framtiden, och argumenterar för en förnuftig hållning i de språkpolitiska frågor som är aktuella idag. Ju är en både rolig och lärd, men samtidigt ganska ilsken bok.
Produktinformation