Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Det manliga förnuftet | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2005
- Författare: Genevieve Lloyd
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
Genevieve Lloyd frilägger i nyläsningar av Platon, Aristoteles, Thomas av Aquino, Bacon, Descartes, Spinoza, Hume, Rousseau, Kant, Hegel och Sartre förnuftets manlighet som en styrande metafor i västerländsk filosofi från grekisk kunskapsteori fram till idag.
Om denna bok
Det manliga förnuftet av Genevieve Lloyd är en Häftad bok med 192 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2005 av Thales.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Det manliga förnuftet begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 13% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 119 kr medan nya kostar 136 kr – en besparing på 17 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 2 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Filosofi & idéhistoria-programmen.
Produktinformation