Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
ABC i symbolisk logik : logikens språk och grundbegrepp | 3:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2010
- Författare: Dag Prawitz
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
ABC i symbolisk logik är en första inledning till logikens språk och grundbegrepp. Den moderna logiken kännetecknas av att den har infört särskilda symboler för olika logiska operationer. I de språk som härigenom skapats anges den logiska formen genom själva skrivsättet. Att lära sig logik är därför som att lära sig ett nytt språk man måste lära sig att tänka och uttrycka sig i det nya språket.
Boken presenterar två av logikens mest grundläggande språk och visar genom exempel hur man översätter från vanlig svenska till de logiska språken och omvänt. Men boken syftar framförallt till att ge en förståelse av vad det innebär att något är logiskt giltigt. Teorierna om sådana grundbegrepp som logisk sanning, logisk konsekvens och logiskt bevis ges en systematisk framställning.
ABC i symbolisk logik vänder sig till var och en som vill stifta bekantskap med modern logik och lära sig att stava i dess språk. Boken har länge använts i universitetskurser. Detta den tredje utökade upplagan med några nya avsnitt i vilka en enkel metod presenteras för att besvara frågor om logisk sanning och logisk konsekvens. Dag Prawitz är professor emeritus i teoretisk filosofi vid Stockholms universitet.
Om denna bok
ABC i symbolisk logik : logikens språk och grundbegrepp av Dag Prawitz är en Inbunden bok med 273 sidor på Svenska. Detta är den 3:e upplagan som utgavs 2010 av Thales.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp ABC i symbolisk logik : logikens språk och grundbegrepp begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 23% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 208 kr medan nya kostar 269 kr – en besparing på 61 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 3 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Filosofi & idéhistoria-programmen.
Produktinformation