Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
När jorden rämnar | 2:a upplagan
- Pocket, Svenska, 2007
- Författare: Reggie Nadelson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
New York är förlamat sedan attentatet den elfte september: barrikader, avspärrningar och beväpnade soldater är numera permanenta inslag i stadsbilden. En frostig vintermorgon hittar en joggare barnkläder, indränkta med blod och nergrävda i den till hälften frusna marken i närheten av Brighton Beach – på Brooklyns Atlantkust. När ett barn försvinner i en annan del av staden kommer hela New York Citys skräck och osäkerhet upp till ytan. Finns det ett samband mellan de båda fallen?
Jakten på mördaren går genom ett New York som sällan skildras, staden som är byggd på vatten: öar, broar, tunnlar och stränder – från nedre Manhattan via Brooklyn och Coney Island till fiskeläget Sheepshead Bay. New York är lika starkt närvarande i Nadelsons roman som Edinburgh i Ian Rankins böcker, eller Venedig i Donna Leons
Om denna bok
När jorden rämnar av Reggie Nadelson är en Pocket bok med 311 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2007 av Norstedts Pocket.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp När jorden rämnar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 99% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 114 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 13,314 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation