Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Mot fyren | 2:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2019
- Författare: Virginia Woolf
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Familjen Ramsay med gäster tillbringar sommaren på Isle of Skye på Skottlands västkust. Yngste sonen James drömmer om att få följa med till en fyr som hägrar i fjärran, men utflykten blir inte av.
I Virginia Woolfs Mot fyren bildar vardagliga intryck och triviala händelser den enkla handlingens yttre ram men inom den byggs en hel värld av tankar, minnen och relationer. Perspektivet skiftar och personernas tankeflöden bryts mot varandra, spänningar och motsättningar blottläggs. Med känslighet, värme och lätt ironi skildrar Woolf mäns och kvinnors relationer under tidigt nittonhundratal, före och efter det världskrig som skakar om tillvaron. Könsroller och föräldraskap, såväl som skapandets villkor och varats förtätade ögonblick ryms i ett fängslande poetiskt drama.
Mot fyren är en av Virginia Woolfs mest lästa och älskade böcker och betraktas idag som en modernistisk klassiker. Här presenteras den i efterlängtad nyöversättning av Margareta Backgård, och med ett efterord av Annelie Bränström-Öhman, professor i litteraturvetenskap och genusvetenskap.
Om denna bok
Mot fyren av Virginia Woolf är en Danskt band bok med 275 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2019 av H:ström - Text & Kultur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Mot fyren begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 3 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Produktinformation