Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Möte med den andre : tankar kring intervjuer | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2008
- Författare: Bengt Bok
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Beskrivning
Att nå en människas inre är ett arbete där lyssnandet och sökandet ofta ger oss ett livsöde. Det handlar om att dechiffrera en människas tankar och utsagor, och vad han eller hon inte säger. Intervjun är en konst som kanske kan liknas vid att förstå poesi: tolka och knäcka koder. En intervju ska inte vara till lags eller imponera. Den ska vara koncentrerad och rak, ta upp väsentligheter. Boken är ett samarbete med DI (Dramatiska Institutet) Bengt Bok är nyutnämnd professor på Dramatiska Institutet. Han är mångårig medarbetare på Sveriges Radio med just intervjuer som specialitet.
Om denna bok
Möte med den andre : tankar kring intervjuer av Bengt Bok är en Inbunden bok med 118 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2008 av Carlsson Bokförlag AB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Möte med den andre : tankar kring intervjuer begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 200 kr medan nya kostar 182 kr – en besparing på 0 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 4 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Media & kommunikation-programmen.
Produktinformation