Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Den beväpnade freden: Språk och politik i det delade Tyskland | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2020
- Författare: Charlotte Seiler Brylla
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
I år har Väst- och Östtyskland varit återförenade i 30 år. Med utgångspunkt i språkbruket i det delade Tyskland skildrar författaren en del av den tysk-tyska historien under kalla kriget. Det handlar om med vilka metoder DDR marknadsförde socialismen och freden i väst i syfte att framstå som det bättre Tyskland. Men det är också en bok om Sveriges historia, om en neutral stat som efter att ha navigerat mellan nazism och bolsjevism under andra världskriget ställdes inför nya allianser och lojaliteter efter kriget. Hur framställde Sverige Väst- och Östtyskland i olika informationskanaler? Hur rapporterade svenska medier om det östtyska idrottsundret? Hur såg kontakterna mellan det östtyska och det svenska kommunistpartiet ut? Gemensamt är att språket fungerar som nyckel till att förstå och tolka de historiska och politiska händelser som skildras i boken. Språket återger inte bara vad som sker utan det påverkar också hur vi uppfattar skeendet.
Charlotta Seiler Brylla är professor i tyska vid Stockholms universitet.
Om denna bok
Den beväpnade freden: Språk och politik i det delade Tyskland av Charlotte Seiler Brylla är en Inbunden bok med 240 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2020 av Santérus Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Den beväpnade freden: Språk och politik i det delade Tyskland begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation