Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Politiska regimer : en introduktion | 2:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2025
- Författare: Daniel Silander
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Fler utgåvor
Beskrivning
I denna bok jämförs och illustreras fem olika politiska regimtyper: demokratiska, totalitära, auktoritära, dynastiska och hybrida. Typerna illustreras genom exemplen El Salvador (demokrati), Brunei (dynastisk), Kuba (totalitär), Belarus (auktoritär), samt Pakistan (hybrid).
Denna andra upplaga är uppdaterad med de politiska förändringar som har skett sedan den första upplagan utkom 2012.
Daniel Silander och Martin Nilsson är docenter i statsvetenskap vid Linnéuniversitetet.
Om denna bok
Politiska regimer : en introduktion av Daniel Silander är en Danskt band bok med 136 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2025 av Santérus Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Politiska regimer : en introduktion begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation