Kvinnor på gränsen till medborgarskap : genus, politik och offentlighet 1800-1950
- Häftad, Svenska, 2011
- Författare: Christina Florin, Lars Kvarnström
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Kvinnor till gränsen till medborgarskap är en spännande läsning för alla som är intresserade av eller nyfikna på kvinnohistoria eller genusforskning.
Om denna bok
Kvinnor på gränsen till medborgarskap : genus, politik och offentlighet 1800-1950 av Christina Florin och Lars Kvarnström är en Häftad bok på Svenska. Den utgavs 2011 av Bokförlaget Atlas KB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Kvinnor på gränsen till medborgarskap : genus, politik och offentlighet 1800-1950 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Örebro universitet: HI014G
Boken är särskilt populär inom Samhälle & politik-programmen.
Produktinformation