Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Dyrtider | 0:e upplagan
- Kartonnage, Svenska, 2023
- Författare: Elinor Odeberg
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 11 vardagar
Beskrivning
Hur dyrt får det bli egentligen? Inflationen i Sverige och västvärlden är den högsta på över tre decennier, och som svar har centralbanker höjt räntorna i rekordtakt. Men är det verkligen rimligt att bekämpa prisökningar med arbetslöshet? Ska arbetare och konsumenter ta hela smällen för krig och pandemi?
Inflationen är en historia om marknadskrafter. Den här boken visar att de krafterna inte fungerar, och varför högre räntor är fel verktyg för att pressa priser. Priser är som el i kontakten eller vatten i kranen: inget vi reflekterar över när det fungerar, men när det saknas brakar allting samman.
Elinor Odebergs bok handlar om dyrtider och hur inflationsbekämpningen vändes mot vanliga löntagare.
Produktinformation