Tyskungen
- Pocket, Svenska, 2012
- Författare: Camilla Läckberg
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Toppsäljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Mord med rötter i nazismens brott
Hur mycket vet vi egentligen om våra föräldrar? Vilka hemligheter i det förflutna kan förklara handlingar i nuet? Dessa frågor tvingas Erica brottas med när hon inser att hennes döda mor under andra världskriget umgicks i samma krets som den äldre man som hittas mördad i sitt hem i Fjällbacka.
Trots att Erica egentligen borde skriva på sitt nya bokmanus kan hon inte låta bli att gräva djupare i fallet. Och trots att Patrik precis inlett sin pappaledighet dras även han in i utredningen.
Erica börjar läsa moderns dagböcker och upptäcker att Elsy varit med om fruktansvärda upplevelser. Dramatiska, sorgliga händelser som förklarar varför hon var oförmögen att knyta an till sina döttrar. Men många frågetecken kvarstår. Vad var det som väcktes till liv när Erica några månader tidigare sökte upp den mördade mannen? Vem eller vilka var beredda att döda för att sanningen om det förflutna inte skulle komma fram?
"Bäst i klassen." Expressen
Om denna bok
Tyskungen av Camilla Läckberg är en Pocket bok med 409 sidor på Svenska. Den utgavs 2012 av Månpocket.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Tyskungen begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 85 kr medan nya kostar 66 kr – en besparing på 0 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation