Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Mysteriet med den hemska sanningen | 0:e upplagan
- Danskt band, Svenska, 2019
- Författare: Torsten Bengtsson
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenFler utgåvor
-
Ordbildspelet – SPLEJ – Mysteriet med smugglarna (2023)
184 kr
-
Mysteriet med den försvunna tjejen (2018)
238 kr
-
Mysteriet med häxan (2018)
254 kr
-
Mysteriet med tomterånarna (arabiska) (2018)
252 kr
-
Mysteriet med fuskarna (2017)
252 kr
-
Mysteriet med smitarna (2017)
253 kr
-
Mysteriet i skräckens hus (2016)
238 kr
-
Mysteriet i döda skogen (2016)
238 kr
-
Mysteriet med tomterånarna (2015)
238 kr
-
Mysteriet på kyrkogården (2015)
238 kr
Beskrivning
Det är David. Han går på högstadiet. David berättar hur två killar i hans klass trakasserar honom – för att han är jude. Hotar honom till livet. Själva kallar de sig nazister.
Trots rädslan för hämnd från mobbarna bestämmer sig SPLEJ-gänget för att försöka hjälpa David. Och samtidigt måste de läsa på om hemska sanningar som hände under andra världskriget.
SPLEJ-serien är populär som klassuppsättning i mellanstadiet och ger utöver goda samtal om viktiga samtidsfrågor en spännande läsupplevelse för barn i slukaråldern. Del nio är inget undantag.
Hegas böcker – lätta att läsa. Svåra att motstå.
Om denna bok
Mysteriet med den hemska sanningen av Torsten Bengtsson är en Danskt band bok med 85 sidor på Svenska. Den utgavs 2019.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Mysteriet med den hemska sanningen begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation