Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Idéernas historia : en översikt | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2019
- Författare: Sten Högnäs
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Från antikens Grekland och fram till våra dagar kan vi se hur Europas idéströmningar, kultur och tekniska utveckling har påverkat världen på gott och ont. I den europeiska traditionen finner vi talesmän för förnuft och mänskliga rättigheter men också företrädare för fascismens och rasismens ideologier. Sten Högnäs visar i Idéernas historia hur idéer har formats och formas i ett samspel mellan vetenskapliga, filosofiska och religiösa föreställningar.
I varje kapitel ger faktarutor fascinerande utblickar. En avslutande uppslagsdel innehåller ordförklaringar och ett omfattande personregister.
Sten Högnäs (1941-2003) var docent i idé- och lärdomshistoria vid Lunds universitet.
Röster om boken:
»En väl sammanhållen idéernas historia genomsyrad av inspirerande associationer och djärva sammankopplingar mellan olika tiders idévärldar.« Helsingborgs Dagblad
»Ett läsvärt och enkelt smakprov på vilka vyer som kan öppnas av idéhistoriska studier.« Sundsvalls Tidning
Om denna bok
Idéernas historia : en översikt av Sten Högnäs är en Häftad bok med 240 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2019 av Historiska Media.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Idéernas historia : en översikt begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 29% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 189 kr medan nya kostar 267 kr – en besparing på 78 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 7 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Historia & arkeologi-programmen.
Produktinformation