Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Homo juridicus: den kapabla människan i rätten | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2017
- Författare: Therese Fridström Montoya
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Beskrivning
Ur svaren på dessa frågor kan en människosyn utläsas som kan problematiseras. Att den rättsliga människan förväntas ha vissa egenskaper eller förmågor har konsekvenser. Några sådana diskuteras i denna bok, bland annat i ljuset av grundläggande rättsliga värden såsom frihet och likabehandling.
Homo juridicus är en bok för alla som är intresserade av människosyn i rätten: studenter, yrkesverksamma och forskare i juridik, eller inom andra områden.
Om denna bok
Homo juridicus: den kapabla människan i rätten av Therese Fridström Montoya är en Häftad bok med 220 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2017 av Iustus.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Homo juridicus: den kapabla människan i rätten begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 30% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 230 kr medan nya kostar 327 kr – en besparing på 97 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.