Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Ondskans tid: En historia om trolldom och häxeri | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2022
- Författare: Dick Harrison
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Idag framstår det som obegripligt. Från 1400-talet och tre århundraden framåt avrättades omkring 35 000 människor i Europa, anklagade för att ha ägnat sig åt förbjuden trolldom. Majoriteten av de drabbade tillhörde de lägre socialskikten, med enstaka undantag i högborgerliga och adliga kretsar. Långt mer än hälften av de åtalade var kvinnor. Och ingen av dem hade, såvitt vi vet, verkligen gjort något ont. Hur kunde detta ske?
I Ondskans tid skildrar Dick Harrison de stora häxprocesserna och trolldomsförföljelserna i Europa från forntiden och framåt, med särskilt fokus på Norden under 1500- och 1600-talen. Det var en tid då oskyldiga människor avrättades för brott som inte existerade annat än i fantasin. Egentligen handlade det om intolerans mot oliktänkande, men med hjälp av hypoteser om Satan och helvetet kunde de bisarra övergreppen rättfärdigas. Människan lärde sig konsten att förfölja sina fiender i organiserad form - med fruktansvärda resultat.
Det skrämmande ämnet blir till fängslande läsning när historieprofessor Dick Harrison nu tar sig an ämnet häxerier och trolldom genom tiderna.
Om denna bok
Ondskans tid: En historia om trolldom och häxeri av Dick Harrison är en Inbunden bok med 500 sidor på Svenska. Den utgavs 2022 av Nordic Academic Press.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Ondskans tid: En historia om trolldom och häxeri begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation