Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Andra världskriget | 0:e upplagan
- Danskt band, Svenska, 2019
- Författare: Torsten Bengtsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Skickar snabbt
Verifierad säljare
Toppsäljare
Fler utgåvor
Beskrivning
Boken Andra världskriget är mer omfångsrik än de andra böckerna i serien. För att kunna berätta om den hittills mest omfattande konflikten i världen har vi valt att göra boken på 40 sidor.
I vår faktaserie Aha, nu fattar jag! presenteras fakta inom olika områden på ett lättläst och lättbegripligt sätt, samtidigt som man får med många olika aspekter av de olika ämnena. Innehållet i böckerna är utarbetat för att följa målen i de nya kursplanerna. Språket är bearbetat och därför enkelt att både läsa och förstå. Svåra ord förklaras i marginalen.
Böckerna kan med fördel användas till elever med kognitiva funktionsnedsättningar, till elever med läs- och skrivsvårigheter eller till elever som har ett reducerat ordförråd. Faktaserien utarbetas i nära samarbete med pedagoger inom anpassad skola, SvA-pedagoger samt pedagoger med erfarenhet av elever med språkstörningar.
Till serien finns även en handledning (Genväg till Aha-serien), som beställs separat.
Om denna bok
Andra världskriget av Torsten Bengtsson är en Danskt band bok med 33 sidor på Svenska. Den utgavs 2019 av Nypon förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Andra världskriget begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 33% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 149 kr medan nya kostar 224 kr – en besparing på 75 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation