Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
En resa i tiden - Stockholms blodbad | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2022
- Författare: Anna Leek
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Denna berättelse utspelar sig i Sverige under början av 1500-talet. På den tiden var livet i Stockholm svårt, man bodde trångt och sjukdomar spreds snabbt. Sopor och pottor tömdes direkt på gatan utanför huset och fick ligga kvar tills regnet sköljde bort det.
Ändå bodde det barn, precis som du, där. Det här är berättelsen om ett sådant barn och om hur Sverige en dag förändrades mitt framför dennes ögon.
En resa i tiden Stockholms blodbad är en bok som på ett pedagogiskt och spännande sätt leder läsaren genom historien om Stockholms blodbad. Inledningsvis finner ni en begreppslista och i slutet diskussionsfrågor som passar lika bra att använda i klassrummet som hemma vid matbordet.
Om denna bok
En resa i tiden - Stockholms blodbad av Anna Leek är en Inbunden bok med 49 sidor på Svenska. Den utgavs 2022 av Visto förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp En resa i tiden - Stockholms blodbad begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation