Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Den sista avrättningen | 1:a upplagan
- Kartonnage, Svenska, 2023
- Författare: Fredrik Hardenborg
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
True crime är en genre som stadigt ökar i popularitet och nu introducerar Vilja förlag en serie berättelser baserade på verkliga svenska kriminalfall, från 1900-talets början till sent 1980-tal. Den sista avrättningen är första delen i serien. Fredrik Hardenborg skriver spännande och inlevelsefullt och ger läsaren en bit svensk brottshistoria.
Fredrik Hardenborg har skrivit ett flertal ungdomsromaner, och han har också skrivit spänningsserier för Storytel Originals. På Nypon förlag har han gett ut serien om Nova och Dante, som han har skrivit tillsammans med sin dotter Maja Hardenborg.
Brottsstycken – Den sista avrättningen publicerades i original hos Storytel Originals.
Om Nova, Dante och friheten:
”En bra bok som utvecklar språket och inspirerar till fortsatt läsglädje. Helhetsbetyg 4 av 5.”
Maj-Britt Claesson, BTJ-häfte nr 16/22
Om Ondskan är en blond pojke:
”Det är bitvis riktigt obehaglig läsning.”
– Eva-Lotta Hultén, Göteborgs-Posten//
Om denna bok
Den sista avrättningen av Fredrik Hardenborg är en Kartonnage bok med 150 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2023 av Nypon förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Den sista avrättningen begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation