Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Det är jag som är trollet | 0:e upplagan
- Halvklotband, Svenska, 2021
- Författare: Jenny Bergman
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Jag minns mitt gamla liv ibland
Vad gjorde jag egentligen?
Cyklade, åt godis, byggde lego.
Jag gillar andra saker nu:
Springa naken och skrika
som en gris i skogen.
Glida långsamt ner i gyttjan
slurpa i mig några grodor
när jag ändå ligger där i geggamojan.
En flicka på väg till förskolan blir plötsligt förvandlad till ett stort troll. Vips, så är föräldrarna bortskrämda, förskolekompisarna uppkäkade och det före detta barnet får bosätta sig i skogen. Där får man göra precis vad man vill.
Men en dag kommer trollkarlen och frågar om trollet vill bli flicka igen.
Vill hon det?
Jenny Bergman, regissör. producent och författare möter konstnären och animatören Lotta Geffenblad (Astons stenar, Prick och Fläck) i upprorisk text och flödande akvareller. Det är mest roligt, men lite sorgset också, om att vara liten men samtidigt väldigt stor.
Om denna bok
Det är jag som är trollet av Jenny Bergman är en Halvklotband bok med 40 sidor på Svenska. Den utgavs 2021 av Bonnier Baby.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Det är jag som är trollet begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation