Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Fjällsjön | 0:e upplagan
- Pocket, Svenska, 2024
- Författare: Björn Olofsson, Anna-Karin Olofsson
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Fler utgåvor
Beskrivning
Fjällsjön är första delen i serien om Kalla fall Nordkalotten.
En kylig höstkväll samlar kommissarie Britta Lindén sitt nya, tvärnordiska team på Torneträsk strand. Därifrån syns ön dit finländaren Seppo Mannela begav sig för tjugo år sedan för att fiska med sina vänner. Det var även där han senast sågs i livet. Simmade han tillbaka till land för att i hemlighet börja ett nytt liv någonstans? Drunknade han i det kalla vattnet? Eller blev han mördad och kroppen sänkt i den djupa sjön?
Team Kalla fall Nordkalotten har sin bas i Kiruna, i en byggnad som hotas av gruvan. Gruppens uppgift är att ta reda på sanningen där gamla utredningar gått bet. Med hopp om att få ge anhöriga ett avslut kämpar teamet mot både inre stridigheter och ett skoningslöst klimat.
Om denna bok
Fjällsjön av Björn Olofsson och Anna-Karin Olofsson är en Pocket bok med 319 sidor på Svenska. Den utgavs 2024 av Strawberry Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Fjällsjön begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation