Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Gentlemannatjuven | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2022
- Författare: Lars Göransson, Maurice Leblanc
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Konstkännare, juvelexpert, mästare i förklädnad, historiker, gentleman, tjuv: Arsène Lupin är allt detta och mer.
I samlingsvolymen Arsène Lupin, gentlemannatjuven orkestrerar Lupin en uppsjö av extravaganta brott, ofta mitt framför näsan på kriminalinspektör Justin Ganimard. Men sin gnistrande intelligens, sitt öga för detaljer och en otrolig förmåga att förutse händelsers utveckling lyckas Lupin genomföra de mest osannolika stölder och lämnar aldrig en ledtråd efter sig. Och samtidigt förblir han hela tiden sinnebilden för ett gentlemannamässigt agerande av den gamla skolan.
I svensk översättning av Lars Göransson.
MAURICE LEBLANC [18641941] var en fransk författare, mest känd för sina berättelser om den genialiske gentlemannatjuven Arsène Lupin. Lupin har ofta beskrivits som en fransk motsvarighet till Arthur Conan Doyles mästerdetektiv Sherlock Holmes, som Lupin också möter i Arsène Lupin v/s Sherlock Holmes. I januari 2021 hade succéserien Lupin - inspirerad av Arsène Lupins äventyr - premiär på Netflix. Serien sågs av 70 miljoner tittare redan första månaden och gick rakt in på förstaplatsen i Sverige och nio andra länder.
Om denna bok
Gentlemannatjuven av Lars Göransson och Maurice Leblanc är en Inbunden bok med 200 sidor på Svenska. Den utgavs 2022 av Modernista.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Gentlemannatjuven begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation