Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Det mörka smycket | 0:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2024
- Författare: Jonas Lindqvist
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Stockholm 1962. På årsdagen för Dag Hammarskjölds död hittar underrättelseagenten Erik Wramel sin gamle skolkamrat död i dennes lägenhet på Hantverkargatan. Först tyder allt på självmord, men vid en närmare granskning upptäcker Wramel tecken som tyder på att det kan röra sig om mord. För att gå till botten med vännens död tar Wramel hjälp av den frispråkiga journalisten Iris Lantz och den erfarna, men emotionellt ärrade före detta FN-soldaten Sven Ståhl. De samlas på Wramels slott i Skåne och spåren de får upp leder till mäktiga intressen med investeringar i Kongo och Katangaprovinsen. Snart befinner sig trion på riktigt osäker mark då de upptäcker att någon verkar motarbeta dem.
I en tid där världsmakterna påstår att de inte har några anspråk kvar på sina kolonier - vilka ödesdigra konsekvenser riskerar deras upptäckter att få?
Det mörka smycket är andra delen i Jonas Lindqvists nervkittlande spionserie om den hemliga underrättelseavdelningen Stiftelsen.
Om denna bok
Det mörka smycket av Jonas Lindqvist är en Häftad bok med 472 sidor på Svenska. Den utgavs 2024 av Lind & Co förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Det mörka smycket begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation