Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
De ensamma | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2023
- Författare: Anna Kuru
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Fler utgåvor
Beskrivning
Ny fristående deckare efter den hyllade Kiruna-trilogin
Kiruna, 1975. Efter vårens våldsamma islossning har sommaren kommit, varmare än på många år. Utanför gruvstaden ligger ett ensligt beläget hus längs en lång grusväg. Där bor Carina. Hon är fortfarande tonåring, men ansvaret för familjen vilar på hennes axlar. Med pappan som arbetar hela dagarna och mamman som sjunker allt djupare in i sin sjukdom blir det hon som får ta hand om lillasystern. Men Carina vill bara bort därifrån, särskilt efter det som hänt.
På midsommaraftonen tar familjen båten ut på älven för att njuta av midnattssol och harrfiske, precis som de brukar. Men när natten övergår i dag har allt oåterkalleligt förändrats.
ANNA KURU är en svensk deckarförfattare, född och bosatt i Kiruna. De ensamma är hennes första fristående spänningsroman efter den hyllade Kiruna-trilogin
Om denna bok
De ensamma av Anna Kuru är en Inbunden bok med 192 sidor på Svenska. Den utgavs 2023 av Modernista.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp De ensamma begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation