Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Maffians värld : historien om Cosa Nostra | 1:a upplagan
- Pocket, Svenska, 2005
- Författare: Maud Webster
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Frågan om hur eller när maffian kom till är svår att svara på - istället kanske man bör fråga sig hur resten av Europa befriade sig från sina gamla maffialiknande föreningar. Maffian uppstod organiskt och gradvis, men det var först under 1900-talet som de lokala maffiorna i all hemlighet blev den moderna enhetligt strukturerade Cosa Nostra. Fram till 1980-talet kunde man dock fortfarande påstå och även tro att maffian inte existerade. Men efter en intern konflikt hoppade hundratals mafiosi av utan att acceptera det dödsstraff som brukar följa ett sådant regelbrott. Dessa avhoppare orsakade en revolution i maffians historia. Deras bekännelser ledde till fundamentala förändringar som splittrade maffian samtidigt som den blev mer känd för allmänheten.
Maffian består av cirka 5 000 utvalda och rituellt invigda manliga medlemmar. En maffiamedlems främsta plikt gäller Cosa Nostra, och även de nära släktingarna präglas av maffiamentaliteten och delar medlemmens värderingar. Familjen och maffian är viktigare än samhället och staten. Hittills har de flesta maffiastudier bortsett från kvinnornas inflytande, men nu finns belägg för hur centrala de är i maffiakulturen. Kvinnornas roller har visat sig vara både utpräglade och komplicerade. Å ena sidan underställer sig dessa kvinnor sina mäns och fäders vilja, å andra sidan dominerar de sina söners liv och uppfostrar aktivt nästa generations mafiosi. Det finns dock numera flera antimaffiakvinnor som tagit sin familj ur maffians grepp, men det finns också kvinnor som agerat som ledare medan deras bröder eller makar suttit i fängelse.
Maffians värld är en studie av Cosa Nostras kultur, dess medlemmars värderingar samt dess historia från tillkomsten och in på 2000-talet.
MAUD WEBSTER är bosatt i Skellefteå och arbetar som översättare, utbildare och skribent. Hon har studerat i Italien och bland annat arbetat som arkeolog i Rom och på Sardinien.
o En skildring av Gudfaderns och Sopranos motsvarigheter och föregångare.
o Kvinnorna i maffian får en större och tydligare roll här jämfört med tidigare böcker om maffian.
o Den senaste händelseutvecklingen inom den italienska maffian sätts in i sitt historiska sammanhang.
Om denna bok
Maffians värld : historien om Cosa Nostra av Maud Webster är en Pocket bok med 215 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2005 av Historiska Media.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Maffians värld : historien om Cosa Nostra begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 99% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 87 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 13,341 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation