Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Mänskliga nätverk : världshistorien i ett nytt perspektiv | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2006
- Författare: John R McNeill, William H McNeill
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Beskrivning
Vår värld vävs samman i en allt rikare och tätare väv. Trådarna är sociala, kulturella, ekonomiska, religiösa, vetenskapliga, psykologiska och inte minst ekologiska skriver Sverker Sörlin i sin inledning till den svenska utgåvan.
Författarna William H. och John R. McNeill är far och son. Båda är historiker, fadern är nestor inom ämnet global historia och har skrivit ett flertal uppmärksammade verk. John R. McNeill har mest gjort sig känd som miljöhistoriker och författare till bland annat boken Någonting är nytt under solen. Nittonhundratalets miljöhistoria som gavs ut på svenska för två år sedan.
Om denna bok
Mänskliga nätverk : världshistorien i ett nytt perspektiv av John R McNeill och William H McNeill är en Häftad bok med 381 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2006 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Mänskliga nätverk : världshistorien i ett nytt perspektiv begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 37% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 187 kr medan nya kostar 298 kr – en besparing på 111 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 2 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Historia & arkeologi-programmen.
Produktinformation