Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Medierna och yttrandefriheten | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2007
- Författare:
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Sverige har en lång tradition av tryckfrihet och offentlighet, men yttrandefriheten befinner sig i dag under press. Vad får en tidning skriva om en känd skådespelare? Hur långt får tidningstecknare gå i satirer om olika religioner? Var går gränsen för vad en predikant får säga om homosexuella? Medierna spelar en avgörande roll för att förverkliga yttrandefrihetens idé. Men vilka gränser finns i dag för vad medierna får publicera? Författare är Olof Petersson, SNS, Anker Brink Lund, Handelshøjskolen i København, Eivind Smith, Universitetet i Oslo och Lennart Weibull, Göteborgs universitet.
Om denna bok
Medierna och yttrandefriheten är en Häftad bok med 188 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2007 av Studieförbundet Näringsliv och Samhälle.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Medierna och yttrandefriheten begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation