Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Bostäder på marknadens villkor | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2007
- Författare: Hans Lindquist, Stellan Lundström
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Ny säljare
Beskrivning
Med det enskilda hushållet i centrum granskar författarna den nuvarande bostadsmarknaden och bostadspolitiken och analyserar vad som krävs för att få till stånd en väl fungerande marknad för bostäder. De flesta människors bostadsbehov tillgodoses i huvudsak inom det befintliga bostadsbeståndet. Därför är det viktigt med en fungerande marknad i beståndet. Med reella valmöjligheter mellan olika upplåtelseformer kan varje hushåll göra boendekarriär. Detta kräver nytänkande på många områden, till exempel nya modeller för hyressättning och införande av ägarlägenheter. En fortsatt utveckling av bostadsbeståndet förutsätter att riskkapital attraheras till bostadssektorn. För att åstadkomma detta måste plan- och byggprocessen göras mer förutsägbar och incitament skapas för kommunen att utveckla en bra infrastruktur. Hans Lind och Stellan Lundström är professorer i fastighetsekonomi vid Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm.
Om denna bok
Bostäder på marknadens villkor av Hans Lindquist och Stellan Lundström är en Häftad bok med 143 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2007 av SNS förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Bostäder på marknadens villkor begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 26% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 196 kr medan nya kostar 264 kr – en besparing på 68 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation