Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
En blå blomma | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2021
- Författare: Sonya Hartnett
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Berättarjaget i ALMA-pristagaren Sonya Hartnetts nya bilderbok vill inte gå till skolan, är rädd att göra fel och att inte vara lika bra som alla andra. När mamma till slut sätter ord på känslan att vara annorlunda börjar barnet fundera över sin egen roll och kommer fram till att annorlunda kan vara något bra och att det annorlunda gör världen underbar - som en blå blomma på ett fält av gula blommor.
En blå blomma är Sonya Hartnetts första bilderbok på svenska, och hennes första samarbete med den australiensiske illustratören Gabriel Evans. För översättningen står Helena Ridelberg.
Om denna bok
En blå blomma av Sonya Hartnett är en Inbunden bok med 36 sidor på Svenska. Den utgavs 2021 av Atrium Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp En blå blomma begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation