Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Ockuperat! : Svenska husockupationer från 1968 till 2018 | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2019
- Författare: Mathias Wåg, Dominika Polanska
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Det här huset ska vi ta!
Sedan 1968 har hus ockuperats i Sverige. Från Kårhuset, Mullvaden och Gamla Bro via Haga till senare ockupationer som Sollefteå BB. Boken berättar om husen och människorna som skred till handling och är resultatet av flera års dokumentation och kartläggning.
Detta är första gången det svenska husockupationsfenomenet greppas i sin helhet. Analyser och tidsdokument varvas med nyskrivna redogörelser och intervjuer. Boken innehåller en heltäckande lista över alla kända husockupationer i Sverige samt flera sedan tidigare okända fotografier. Ockuperat! vänder sig till alla som är intresserade av stadsomvandling, bostadspolitik och konflikter kring rätten till staden.
Om denna bok
Ockuperat! : Svenska husockupationer från 1968 till 2018 av Mathias Wåg och Dominika Polanska är en Danskt band bok med 420 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2019 av Verbal förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Ockuperat! : Svenska husockupationer från 1968 till 2018 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation