Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Vad gör språket i politiken? : om underförståddheter, påverkan och manipulation | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2024
- Författare: Anna W. Gustafsson
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Vi nås av politiska budskap mest varje dag. Ofta gör vi det via sociala medier, där tempot är högt och inläggen korta. Lösryckta rubriker, yttranden och filmklipp delas och blir virala, men sammanhanget underförstås eller klipps bort.
Möjligheten att underförstå saker är ett exempel på praktisk språklig ekonomi - vi slipper förklara allting, hela tiden. Den vi talar med förstår oftast vad vi menar ändå. Men underförståddheter kan även användas i helt andra syften.
Den här boken handlar om vad språket gör i politiken: hur sakförhållanden, förutsättningar och värderingar kan förmedlas språkligt utan att hävdas öppet. Avsikten behöver inte vara att manipulera någon, men det kan ändå bli effekten för den som inte noterar det outsagda och underförstådda. Vår egen bekräftelsebias har också betydelse - när det underförstådda stämmer med våra övertygelser tar vi det ofta till oss utan att blinka. Kanske löper vi därför störst risk att bli manipulerade när vi lyssnar på dem vi stödjer politiskt eller brukar litar på.
Boken vill rusta läsaren med en skärpt uppmärksamhet, begrepp och konkreta verktyg för att bena ut skillnaderna mellan vad som sägs i klartext och vad som underförstås. Exemplen är tagna från hela den politiska skalan; även om politiker och partier underförstår olika saker så är strategierna desamma.
Vi som möter politiska budskap behöver vässa vår politiska läsförståelse, vår politiska litteracitet. Och i alla sammanhang har vi nytta av ett större underförstånd.
Anna W. Gustafsson är docent och lektor i svenska vid Lunds universitet. I sin forskning har hon bland annat undersökt politiskt språkbruk, ordförståelse, samtal i olika sammanhang och användningen av metaforer. Hon har mångårig erfarenhet av att undervisa i kurser i text- och diskursanalys.
Om denna bok
Vad gör språket i politiken? : om underförståddheter, påverkan och manipulation av Anna W. Gustafsson är en Danskt band bok med 212 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2024 av Morfem.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Vad gör språket i politiken? : om underförståddheter, påverkan och manipulation begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Göteborgs universitet: KTR120
Boken är särskilt populär inom Samhälle & politik-programmen.
Produktinformation