Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Diskriminering med ord | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2005
- Författare: Kristina Boréus
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Diskriminering är ett ord vi ofta hör, i politisk retorik och i medier. Nyhetsreportagen berättar om specifika fall av diskriminering, könsdiskriminering, diskriminering av invandrare, om boendesegregation eller svårigheter att få arbete på grund av hudfärg eller namn. I skolans värld talar man om "värdegrund". Skolans uppgift är också att värna om demokratiska värden och människors lika värde. Men hur kan man skilja på vad som är diskriminering och vad som inte är det?
Alla former av orättfärdig negativ särbehandling av människor som tänks tillhöra någon viss grupp, från bristen på respekt i vardagslivet som sårar men som går att leva med till den brutala förföljelsen, kallas i den här boken för diskriminering. Människor kan diskriminera och bli diskriminerade på många olika sätt. Människor kan spärras in, de kan nekas jobb som de är kvalificerade för, de kan behandlas ojämlikt inför lagen eller stängas ute från krogen. En speciell form av diskriminering är den som sker i skrift och tal och med språkets hjälp. Det handlar den här boken om.
Om denna bok
Diskriminering med ord av Kristina Boréus är en Häftad bok med 224 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2005 av Borea.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Diskriminering med ord begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation