Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Man kan fly en galning men inte gömma sig för ett samhälle | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2021
- Författare: Ali Esbati
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Den 22 juli 2011 var Ali Esbati på Utøya för att hålla en föreläsning på AUFs sommarläger. Han blev en av dem som överlevde terrorattacken mot Anders Behring Breivik. Boken berättar i detalj de dramatiska händelser som visade sig bli den blodigaste terroristattacken i nordisk historia sedan andra världskriget. Terrorattacken var en avsiktlig politisk handling, grundad i en högerextrem ideologi som existerade före attacken och som också lever vidare efter det att gärningsmannen och fängslats. Det är i sig ett uttryck för en större rörelse som påverkar hela det politiska landskapet i västvärlden.
Boken är en politisk berättelse med en personlig ton. Den berör förändringarna i debattklimatet, tendenser till avhumanisering i frågor om invandring och integration, och reflekterar över den sociala betydelsen av dessa. Genom att väva samman händelserna på Utøya med Alis personliga berättelse, samt reflektioner över tiden vi lever i tio år senare, är boken ett bidrag både till att komma ihåg och att kollektivt behandla tragedin den 22 juli.
Om denna bok
Man kan fly en galning men inte gömma sig för ett samhälle av Ali Esbati är en Inbunden bok med 200 sidor på Svenska. Den utgavs 2021 av Leopard Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Man kan fly en galning men inte gömma sig för ett samhälle begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation