Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Coronateserna : 51 teser om krisen och hur vi startar om samhället | 0:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2020
- Författare: Rasmus Landström
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Coronakrisen har blottlagt Sveriges brister. De redan utsatta har blivit mer utsatta, inte minst de med otrygga anställningar. Vad behövs nu?
I en personlig essä rör sig journalisten Rasmus Landström mellan vardagens överraskande lockdown-lycka och ilska över den kvartalsreformism som inte vågar drömma om ett jämlikt samhälle. I Coronateserna visar han att vänstern har fel i att djärva reformer är förbehållna goda och gångna tider.
En politik som ger kapitalet skrämselhicka kan vara vägen ut ur både samhällets och arbetarrörelsens kris.
Om denna bok
Coronateserna : 51 teser om krisen och hur vi startar om samhället av Rasmus Landström är en Häftad bok med 88 sidor på Svenska. Den utgavs 2020 av Verbal förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Coronateserna : 51 teser om krisen och hur vi startar om samhället begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation