Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Scenskräck | 0:e upplagan
- Danskt band, Svenska, 2024
- Författare: Rolf Jenner
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Kriminalkommissarie Helena Sandin har tillsammans med de rutinerade kriminalassistenterna på Riksmord i Stockholm återigen fått en rad komplicerade mordfall att lösa, denna gång i teatermiljö.
Ett av morden inträffar mitt under en föreställning och Helena får leda sitt team in bakom ridån på en välkänd teater i centrala Stockholm. Men vilket är motivet? Är det fråga om utpressning eller handlar det helt enkelt om kollegialt hat?
Parallellt med det komplicerade utredningsarbetet försöker Helena, som numera är nykter alkoholist, att få till en bättre relation med sin exmake. När hennes frånvarande och hatade fader plötsligt dyker upp söker hon sin före detta mans hjälp.
Scenskräck är en fristående uppföljare till Döden på turné, och är en kriminalroman med högt tempo i text och handling. Den har pusseldeckarens ingredienser och upplösningen låter vänta på sig till sista kapitlet.
Författaren Rolf Jenner är själv en mycket efterfrågad skådespelare och artist.
Om denna bok
Scenskräck av Rolf Jenner är en Danskt band bok på Svenska. Den utgavs 2024 av Lava Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Scenskräck begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation