Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Att vara ärlig mot sig själv, del 1 | 0:e upplagan
- Danskt band, Svenska, 2024
- Författare: Anders Johansson
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
FRIHET och MORAL är verkligen det viktigaste som finns. Samtidigt är det ett enormt svårt filosofiskt projekt att delge och förklara de fullständigt trovärdiga argument som definitivt visar individens absoluta rätt till frihet från våld, stöld och förstörelse. Inte desto mindre så är detta precis vad Anders Johansson här tar sig an i denna mäktiga filosofiska berättelse. Och från altruistisk utgångspunkt. Det är bara när vi respekterar andras fria goda moraliska levnadssätt som vi även respekterar vårt eget fria liv. Och då får vi våra grundläggande mänskliga rättigheter.
Då kan man uppnå ATT VARA ÄRLIG MOT SIG SJÄLV.
Om denna bok
Att vara ärlig mot sig själv, del 1 av Anders Johansson är en Danskt band bok på Svenska. Den utgavs 2024 av Lava Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Att vara ärlig mot sig själv, del 1 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation