Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Wayne och vita döden | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2024
- Författare: Olle Håkansson
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Det är en sen och kylig aprilkväll vid Mellannorrlands hospice i Sundsvall. På altanen sitter Sigvard Ernsth i sin rullstol och blickar ut över Sidsjön i kvällsmörkret.
Han är svårt märkt av cancer och har bara några veckor kvar. När personalen ska rulla in honom får de en chock. Rullstolen är tom och Sigvard försvunnen.
Drygt två veckor senare kommer kyrkogårdsvaktmästaren vid Sköns kyrka till sitt arbete. På avstånd ser han ett större före mål vid kyrkporten. Det är en vit kista!
Där återfinns Sigvard, omsorgsfullt svept. Sundsvallspolisen med Wayne Lundberg och Jenny Nilsson i spetsen är förbryllade. Varför försvann han och vad har han varit med om?
En vådlig och vindlande historia tar sin början…
En tidig recensentröst om ”Wayne och vita döden”: Så bra skrivet av min lokala favoritförfattare Olle Håkansson!
Monica Gullman, Akademibokhandeln
Om denna bok
Wayne och vita döden av Olle Håkansson är en Inbunden bok med 313 sidor på Svenska. Den utgavs 2024 av Vulkan.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Wayne och vita döden begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation