Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Läs mer här!
100 dikter | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2025
- Författare: Jonathan Brott
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Jonathan Brott är en av förgrundsgestalterna för den nya kraftfulla våg av poesi som med dunder och brak kraschat rakt igenom kultursidor, estradscener och krogbord det senaste decenniet. Tillsammans med bl.a. Elis Burreau, Ali Alonzo och Marcus Berggren har Jonathan flyttat fram gränserna för vad poeter får göra och vad poesi får vara. Som redaktör för det hyllade diktmagasinet L’amour La morte har han eldat igång debatter, startat festivaler och publicerat debutanter och veteraner om vartannat. Alltid hundra procent trogen konsten och uttrycket. En genial särling och samtidigt företrädare för en generation poeter som vägrar att vara artiga, vägrar att rätta in sig i ledet och köa på sin tur. Som vägrar ha tråkigt.
De här hundra dikterna är ett axplock av de som Jonathan Brotts brukar läsa på scen.De handlar om allt mellan himmel och jord. Om hans föräldrar, om hans vän Henry, om olika i varierande grad obetydliga händelser i Europa det senaste årtiondet.
Jonathan Brott är poet och kritiker. Han är redaktör för det hyllade diktmagasinet L’amour La morte.Det här är hans debutdiktsamling.
Produktinformation